3 ana konuşma bozukluğundan ilki, fizikler koşullara bağlı olan konuşma bozukluklarıdır. Mesela ‘f’ harfini ele alalım. Benimle beraber beş saniye boyunca ‘f’ deyin. Başlıyoruz ‘fffffffffff’

‘f’ harfini çıkarabilmek için ne yaptık? Dudağımızı hafifçe ısırdık. Eğer çocuğunuzun ön dişleri düşmüşse ‘f’ sesini çıkarmakta zorlanabilir. Dişleri geri geldiğinde tekrar ‘f’ sesini çıkarmaya başlayacaktır. Maalesef her fiziksel sorun rahatça fark edilememektedir. Çocukların bazı sesleri söyleyebilmelerini engelleyen başka fiziksel koşullar ağız kaslarının zayıflığı olabileceği gibi dili ağız tabanına bağlayan kasın normalden daha kısa oluşu da olabilir. Ağız kaslarının zayıf olması çocukların halk tabiriyle ‘geveleyerek konuşmalarına’ yol açabilir. Dili ağız tabanına bağlayan kasın normalden daha kısa oluşu ‘l’ gibi dilimizi fazla hareket ettirerek çıkardığımız harfleri söyleme konusunda zorluk yaratır.

Konuşma terapistlerine ses bozukluğu nedeniyle gittiğinizde yapacakları ilk şey çocuğunuzun ağız yapılarını muayene etmek olacaktır. Bu muayene sayesinde çocuğunuzun bazı sesleri söylemelerini engelleyen fiziksel koşullar olup olmadığını tartacaklardır. Fiziksel koşullara bağlı konuşma bozukluklarının tedavilerini özetlemek zordur çünkü tedaviler tamamen sorun yaratan fiziksel koşulara bağlıdır.