İletişim ve yutkunma terapilerindeki en önemli unsurlardan biri bol tekrar yapmaktır. Fakat çocuklar için aynı şeyleri tekrar edip durmak çok sıkıcı olabilir. Bu yüzden terapiyi eğlenceli bir hale getirmek çok önemlidir.

Herhangi bir sırayla oynanan oyunu terapi sırasında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çocuğunuza sıra geldiğinde oynamadan birkaç dakika önce ona terapi yapıp terapiyi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Ben size yılanlar ve merdivenler oyunu ve tombala hazırladım. Bunları ve başka eğlenceli terapi fikirlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Yılanlar ve Merdivenler: Öncelikle oyunu bir kağıda mümkünse renkli olarak basın. Herkes için bir piyon bulun. Piyon olarak düğme bile kullanabilirsiniz. Bir tane de zara ihtiyacınız var. Oyunun amacı attığınız zardaki sayı kadar ilerleyip yolun sonundaki yıldıza ulaşmak. Ama dikkat etmelisiniz çünkü yılanlı bir kareye gelirseniz yılandan aşağı kayarsınız; eğer merdivenli bir kareye gelirseniz merdivenden yukarı çıkarsanız.

Tombala: Oyunun dosyasını mümkünse renkli olarak bir kağıda basın. Dosyanın 2 sayfasında ikişer adet (yani toplan dört adet) tombala kartı bulunmaktadır. Bu sayfaları ortadan ikiye kesin. Son sayfasında ise bütün hayvanların resimleri bulunmaktadır. Bu sayfanın üzerindeki çizgilerden kesip hayvan kareleri elde edin. Bu kareleri dörde katlayıp küçük bir torba veya çantaya koyun. Torbadan hayvan çekme görevini çocuğunuza verebilirsiniz. Eğer çekilen hayvan oyunculardan birinin tombala kartında varsa karttaki hayvanın üzerini kapatın. Bunu yapmak için kurdele, makarna veya kare olarak kestiğiniz kağıt parçalarını kullanabilirsiniz.

Bazı oyunlar terapiyle birleşmeye daha müsaittir. Bu oyunlarda terapiyi oyunun bir parçası haline getirebilirsiniz. Bu tarz oyunlara iki örnek verebilirim: Tuzluk ve oltama yakalan.

Tuzluk: Siz de benim gibi okulda tuzluk yapmış mıydınız? Terapi sırasında çocuğunuzla beraber yapmanız için size bir kılavuz hazırladım. Çocuğunuza her bölmede tekrar etmesi gereken bir resim çizdirebilirsiniz. Mesela terapide ‘z’ ile başlayan kelimeleri tekrar etmeniz gerekiyorsa tuzluktaki 8 bölmeye ‘zebra’, ‘zarf’, ‘zeytin’, ‘zil’, ‘zürafa’, ‘zımba’, ‘zincir’ ve ‘zar’ resimleri çizebilirsiniz. Sonra sırayla bir köşe seçip bir sayıya kadar tuzluğu açıp kapayıp çıkan resimdeki kelimeyi beş kere tekrar ettirebilirsiniz.

Oltama yakalan: Bu bir kart oyunudur. Kaynaklarda bulunan harfler/sesler için hazırladığım resim dosyalarını bir kağıda basın ve kare kare kesin. Bunları oyun kartları olarak kullanacağız. İsterseniz ikişer tane veya biraz daha kalın kağıtlara basabilirsiniz. Her oyuncuya 4 kart dağıtılır. Sırası gelen oyuncu desteden bir kart çeker ve başka bir oyuncuya ‘Sende ________ var mı?’ diye sorar. Burada amaç elindeki kartların eşini bulmak çünkü çift olduğunda kartları atabilirsiniz. Her bulduğunuz çift bir puan demek. Eğer o oyuncuda sorduğunuz kart bulunuyorsa size ‘Yakaladın!’ der ve o kartı verir. Destedeki kartlar bitene kadar oyun oynanır. Bu oyun sayesinde çocuklar sıkılmadan üzerinde çalışmaları gereken sözcükleri resimler sayesinde bol bol tekrar eder.

  1. »
  2. Kaynaklar
  3. »
  4. Oyunlar/Eğlenceli Terapi