Çocuğunuz sesleri düzgün söylüyor ama bozuk cümleler mi kuruyor? Çocuğunuzun dediklerinde minik minik hatalar mı var? Okulda zorluk mu çekiyor? Okumaktan hoşlanmıyor mu?

Paniğe kapılmayın! Sizi bilgilendirmek için ben buradayım.

Kimse anasının karnından konuşarak çıkmaz. Çocuklar Türkçeyi (ya da başka herhangi bir dili) kademe kademe öğrenirler. Bebekler önce çevrelerinde konuşulanları anlamaya başlar. Sonra zamanla konuşmayı öğrenirler. Konuşma becerileri iyice geliştikten sonra konuştukları dilin seslerden oluştuğunu ve bunların harflere denk geldiğini öğrenirler. Hem harfleri gördüklerinde onları okumaya başlarlar hem de kendileri harfleri kullanarak yani yazarak anlatmaya başlarlar. Bir dili anlama ve konuşma çocukların çoğunlukla kendi kendilerine öğrendikleri becerilerdir. Okuma ve yazma ise genelde çocuklara öğretilen bir beceridir. Çocuklara direk olarak okuma ve yazmayı öğretmezsek kendi kendilerine bu becerileri geliştiremezler.

Bu doğal gelişim sürecinde iki ana sorun yaşanabilir. Çocuklar bir dili öğrenirken anlama ve konuşmada güçlük çekebilirler veya okula başladıktan sonra okuma ve yazmada güçlük çekebilirler. Bunları bir nevi yürümek (~anlama ve konuşma) ve koşmak (~okuma ve yazma) olarak düşünebilirsiniz. Bu noktada şunun altını çizmek istiyorum. Okuma ve yazmada güçlük çeken çocuklar bir dili anlama ve konuşmada güçlük çekmek zorunda değildir. Çok güzel konuşan bir çocuk okuma veya yazmayı öğrenirken güçlük çekebilir. Sonuçta eğer biri koşamıyorsa bu illa da bu kişi aynı zamanda yürüyemiyor demek değildir. Ama eğer bir kişi yürüyemiyorsa koşabilme ihtimali fazlasıyla düşüktür. Yani dili anlamada ve konuşmada güçlük çeken çocuklar büyük ihtimalle ileride okuma ve yazmada da güçlük çekeceklerdir.

Gelişimsel dil güçlükleri zamanla ortaya çıkar ve çocuğun dili öğrenme becerileri ile ilgilidir. Dış etkilerden kaynaklanmaz. Mesela, beyin sarsıntısı geçiren çocuklarda da dil güçlükleri görülebilir. Fakat bu durumda güçlüğe yol açan dış bir etken olduğu için buna gelişimsel dil güçlüğü diyemeyiz.

Konuşma dili güçlükleri ve okuma-yazma güçlükleri üzerine daha detaylı bilgiyi aşağıdaki sayfalarda bulabilirsiniz.

Konuşma Dili

Okuma ve Yazma

Eğer birden fazla dil öğrenen çocuğunuz dil güçlükleri çekiyorsa bu konuda daha fazla bilgi için aşağıdaki sayfayı tıklayabilirsiniz.

Çift Dilli Çocuklarda Dil Güçlüğü

  1. »
  2. Uzmanlık Alanları
  3. »
  4. Gelişimsel Dil Güçlükleri