Çocuğunuz bazı sesleri söyleyemiyor mu? Bu yüzden onun dediklerini anlamakta zorlanıyor musunuz?

Paniğe kapılmayın! Sizi bilgilendirmek için ben buradayım.

Öncelikle şunun altını çizmek isterim. Çocuklar konuşmayı öğrenirken seslerin hepsini aynı anda öğrenmezler. Bazı sesler daha erken öğrenilir bazıları ise daha geç. Dahası her öğrendikleri sesi rahatça kullanamayabilirler. Önceleri sadece bazı sesleri belli kelimelerde kullanıp zamanla diğer kelimelerde de kullanmaya başlarlar. Bunlar normal dil gelişimi süreçleridir.

Çocukların Türkçedeki sesleri söylemeyi öğrendikleri yaşlara aşağıdaki tablodan bakabilirsiniz. Bu tablo Topbaş ve Yavaş’ın 2006’daki makalesine dayanılarak hazırlanmıştır. Onların araştırmalarındaki çocukların yüzde 90’ı bu verilen yaşlarda bu sesleri yaygın bir şekilde kullanmaya başlamışlardır. Bu tablo hakkında dikkat etmenizi istediğim nokta şudur: çocukların arasında bireysel farklar olabilir ve bazı sesleri biraz geç öğrenen her çocukta bozukluk yoktur.

1 yaş 6 ay – 1 yaş 11 ayb, d, m
2 yaş – 2 yaş 5 ayg, k, n, p, t, y
2 yaş 6 ay – 2 yaş 11 ayc, ç, s, ş
3 yaş – 3 yaş 5 ayf, j, l, v
3 yaş 6 ay – 3 yaş 11 ayz
4 yaş – 4 yaş 5 ayh, r

Sizler için hazırladığımız Link: Sesletim Tarama Testi sizlere çocuğunuzun sesleri söyleme becerilerinin gelişimi açısından fikir verecektir.

Türkçemizdeki seslerin hakkında daha çok bilgiye Kaynaklar’da yer alan Harfler/Sesler sayfasında ulaşabilirsiniz.

Topbas, S., & Yavas, M. (2006). Phonological acquisition and disorders in Turkish. In Z. Hua, & B. Dodd (Eds.), Phonological development and disorders in Turkish: A multilingual perspective (pp. 233–264). Clevedon: Multilingual Matters.